EN İYİ KAPAK TASARIMI NASIL OLMALIDIR?

Kitaplarda dış görünüm yani kapak tasarımı en az kitabın içeriği kadar önemlidir. Bu yüzden kapak çalışmalarına özen göstermelisiniz.Kitabınızın okunması için ilgi çekici bir kitap tasarımı oluşturmak, en az yazmak önemli bir husustur.

Kitabınızın kapağını zevkinize göre istediğiniz bir şekilde tasarlayabilirsiniz fakat kitap kapağınızı içeriğine uygun hazırlamanız gerekmektedir. Öncelikle kitap tasarımı için hitap edeceğiniz hedef kitleyi belirlemelisiniz.Örnek verecek olursak küçük yaş grupları için dikkat çekici  ve içerik ile ilgili ağırlıklı görsellerin olduğu, bununla birlikte göz yormayacak canlı renklerin kullanıldığı bir kapak tasarımı hazırlayabilirsiniz. Çocuklar için kitap kapağı tasarımında çocuklara yönelik eğlenceli karakterler de bulundurabilirsiniz. Görsellikte illüstrasyona da yer verebilirsiniz. Kitabınızın kapak tasarımının kaliteli ve profesyonel bir çalışma olması için bir grafik tasarımcı ile çalışabilirsiniz veya kitabınızın kapak tasarımı için başarılı karakalem çalışması da kullanabilirsiniz. Genellikle kitap kapakları çeşitli photoshop uygulamalarından yapılmaktadır.

* Kitap kapağı yazı seçiminizi seçerken kitabınızın içerisindeki yazı stiline uyumlu ve sade bir yazı stili kullanmalısınız.

* Kapak tasarımlarında kapağın üzerinde yayınevinin ismi, basım yılı, nerede basıldığı gibi bilgiler de yer almalıdır. Arka kapakta ise size merak uyandıracak bir şekilde kitabın içeriği hakkında bilgi verilebilir veya kitabın içerisinden küçük bir kesit alınarak arka kapak tasarımında kullanılabilir. Bir başka seçenek olarak ise yazarın başka eserleri, kitabın fiyatı ve kitap hakkındaki yorumlar gibi bilgilere de yer verilebilir. Kitabınızda ön kapağı ve arka kapağı birbirine uygun tasarlanmalısınız. Kitabınızın kapak tasarımına ek parçalar eklenebilir, yazarın biyografisini de yer verebilirsiniz.

* Kitabınızı aşırı doldurmanız okunmasını engelleyecektir. Bu yüzden görsel ögeyi ve yazıyı yeteri kadar kullanmalısınız. Ayrıca görsellik ve yazı arasında bütünlük sağlamanız tasarımda bütünlüğü arttırmanızı ve göze hoş gelecek bir kitap çıkarmanızı sağlayacaktır.

Kitap alırken ilk gözümüze çarpan kitabın kapağıdır. Kitap kapağınızı okuyucuların aklında kalıcı, estetik ve ilgi çekici bir şekilde tasarlamanız kitap talebinizin artmasına yardımcı olacaktır. Yazar, yayınevi ve tasarımcı arasında güçlü bir iletişim olmalıdır ki kitabınız tüm kriterlere uygun tasarlanabilsin. Unutmayın ki kitap tasarımı kitap basımı sürecinin önemli bir parçasıdır.

Bunları uygularsanız kitabınızın daha çok satılmasını sağlamış olacaksınız.

Eğer sizler de dikkat çekici ve kaliteli bir kapak tasarımı istiyorsanız Mahlas Yayınevi ile çalışabilirsiniz. Sizler için kapak tasarımından, içerik düzenlenmesine kadar çeşitli konularda hizmet veriyor ve en iyi hizmeti almanız için çalışıyoruz.