Nasıl Yazar Olabilirim?

İnsan zihninin derinlerine gizlenmiş duygu ve düşünceleri en etkili biçimde ifade etmenin yolu yazmaktan geçmektedir. Küçük bir fikrin ulaşacağı kitleler büyük farklar yaratabilir ve yankı uyandırabilir. Yazmak titizlik ve dikkat gerektiren bir iştir. Nasıl yazar olabilirim diye soran herkes merakını giderecek cevaplar bulabilmektedir. Çünkü çoğu yazar, kendi serüveninin bilgi birikimini yazar adaylarına aktarmak istemiştir. Misal, Steven Pressfield “Yazar olmak isteyenlerin bilmeyip de gerçek yazarların bildiği bir sır vardır. O da şudur: Asıl zor olan, şey yazmak değil, yazmaya oturmaktır.” diyerek kendisi için belki de en kuvvetli ilkeyi açıklamıştır. Fakat iyi bir yazar olmak yalnızca bu formül ile deneyimlenen bir şey değildir. Bizler, Mahlas Yayınları ve Mahlas Kitabevi olarak sorularınızın cevaplarını yanıtlıyor, profesyonellik ilkesini benimseyerek bu sırları birlikte aydınlatıyoruz.

Yazar Olma Yolunda Nelere Dikkat Etmeliyim?

  • Bol okuma ve araştırma yazarlık kariyerinizin temelinde yatan unsurların en başında gelmektedir. Kelime dağarcığınızın ve bakış açınızın gelişiminde kitap okumanın katkısı büyüktür. “Okuyucu olmak, yazar olmanın özüdür.” diyen John O’Hara da bunu kanıtlar niteliktedir.
  • En minik detayları dahi not etmek de bu süreçte size yardımcı olacaktır. Takıldığınız bir noktayı çözümleyecek veya kurgunuzun mihenk taşı haline gelecek ayrıntı, belki de aldığınız not kağıdında yazılmıştır.
  • Doğayla ve insanla her zaman iletişimde olmak ufkunuzu genişletecektir. Perdeleri çekip kitabınızla baş başa kalmak çekici bir fikirdir ama doğada keşfedilmeyi bekleyen sonsuz güzellik vardır ve seçiminiz hangi yönde olursa olsun eserinize renk katacaktır. Yine her insanın da dinlemenize ihtiyacı olan hikayeleri mevcuttur. Kitabınızda esinleneceğiniz kahramanlarından birisi belki de yakın çevrenizde hayatına devam ediyor ama siz bunu bilmiyor olabilirsiniz.
  • Sabır en yakın arkadaşınızdır. Bir hamurun mayalanması gibi fikrinizin de demlenmeye, kaleminizin de soluklanmaya gereksinim duyacağı zamanlar olacaktır. Bu anlarda pes etmemenin başarınızdaki kilit noktalardan birisi olduğunu kısa sürede fark edeceksiniz. Yazmakta olduğunuz kitap sizin eserinizdir ve seneler de sürse, kusursuz olduğunu ilk hisseden kişi olarak, onu yalnızca siz tamamlayabilirsiniz. Kimi zaman hayal kırıklığına uğrayabilir, eksikliğini sezdiğiniz kavramları bulamıyor gibi görünebilirsiniz. Unutmayın, yaşadıklarınız eşsiz tecrübelerdir ve sizi siz yapacak olan da bu deneyimlerdir.