Eşsiz bir fikriniz, güçlü bir kaleminiz ve asıl önemlisi, isteğiniz var… Peki nasıl kitap yazabilirim sorusuna en doğru yanıtları almaya ne dersiniz?

Nasıl Kitap Yazabilirim?

Bir kitabı yazmanın aslında her yazara göre farklı bir serüveni vardır. Çoğunlukla da düşlenen göz bebeğiniz olan kitabınızı yayınevlerine ulaştırabilmek ve okuyucuyla tanıştırabilmektir. Bu sürecin ilk gününde iseniz, nasıl kitap yazabilirim sorusunu kendinize sormanız ve araştırmanız kadar doğal bir şey yoktur. Bizler, Mahlas Yayınları olarak bu yolculuğu kolaylaştırmak için buradayız. Mahlas Kitabevi sitemizde kafanızdaki soru işaretleri silinerek eserinizin başlangıcı için ihtiyacınız olan tüm bilgilere sahip olacaksınız.

İlk Adım – Kararlılık ve Deneme

Kitap yazmak istiyor fakat nasıl yapacağınızı bilmiyorsunuz. Çoktan emin olduğunuz bir konu var veya örnek aldığınız bir yazardan esinlenerek fikrinizi oluşturdunuz bile. Önünüzde bilgisayarınız, daktilonuz ya da kağıtlarınız sizi bekliyor. Küçük bir deneme ile başlayın. Kitabınızın son cümlesini de kursanız, içeriğini bir paragrafa sığdırmak da isteseniz önemli olan ilk adımı atarak başlayabilmektir. Nasıl bir giriş yapacağınız, gelişme kısmındaki sürprizler ve okuyucuya sunacağınız çarpıcı sonların genel hatları bu aşamada belirlenmiş olursa, kendinize olan güveninizde bir yükseliş yaşayacak ve motivasyonunuz zirve noktasına çıkaracaktır. Kendinize en uygun sistemi denemeler aracılığıyla keşfetmiş ve kitabınızın köprülerini kurmuş olacaksınız.

İkinci Adım – Hedef Belirleme

Kitap yazmak profesyonellik gerektiren ancak sonuç sizleri tatmin ettiği sürece istediğiniz şekilde yönlendirebileceğiniz bir tecrübedir. Eğer sistemli ve tempolu bir yol seçtiyseniz, günlük olarak yazacağınız kelime sayısını belirlemeniz oldukça etkili olacaktır. Fakat bu noktada yalnızca hedefe ulaşabilmek için yazarsanız kendinizle girmiş olduğunuz rekabetten mutsuz ayrılırsınız. Asıl önemli olan, çıta olarak belirlediğiniz kelime sayısına ulaşırken verimli olmaktır. Çalışmalarınızın bu düzende olması süreci kontrollü bir şekilde yönetmenizi sağlayacaktır.

Üçüncü Adım – Aşinalık Kazanma

Uzmanlar, hayatımızda büyük roller oynayan sınavlarda aynı kalem, silgi gibi araçları kullanmanın faydalı olabileceğini ön gören teorilerden bahseder. Bu açıdan baktığınızda kitabınızı aynı odada yazmanın da süreci etkileyebileceğini söylemek yanlış sayılmaz. Çalışma alanınızın ferahlığı ve aydınlığı dikkatinizi toplamanıza yardımcı olacaktır. Sizi en çok motive eden, içinizi açan objeleri kişisel alanınıza eklemek de aynı görevi görecektir. Hedefe giden bir yolculukta etkileyici bulduğunuz sözleri karşınızda görmek, olası bir karamsarlık bulutunu hemen sizden uzaklaştıracaktır.

Dördüncü Adım – Noktalama

İster planlı ve programlı kurgulanmış ister onlarca yıl ilmek ilmek işlenmiş olsun kitabınızın son cümlesini yazmak, ilk günkü kararlılığı gerektirir. Sıfırdan başlayıp bir bütün haline getirmiş olduğunuz eseriniz, bu adımın ardından kitlelere ulaşmak için hazır hale gelmiş olur. Kitabınızı bitirmek, özverili çalışmanızın en güzel meyvesidir ve onu basılı halde görmeye çok yaklaşmışsınız demektir. Eserinizi yorumlatmak, farklı düşünceleri öğrenmek de en doğal hakkınızdır. Yakın çevrenizde şeffaflığına ve dürüstlüğüne güvendiğiniz kişilerden kitabınızı okumasını rica edebilir veya bakış açınızın nötr olmasına dikkat ederek eserinizi kendiniz alıcı gözle inceleyebilirsiniz.

Mahlas Yayınları olarak bizler de sizlere diğer tüm aşamalarda olduğu gibi kitabınız hakkında en yakınlarınız kadar güvenilir ve profesyonel bir destek sunmaktayız. Bu adımları atarken sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.